Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej „Książnica Karkonoska” w Jeleniej Górze, Kultur — Und Weiterbildungsgesellschaft mbH, Löbau oraz Krajská vědecká knihovna v Liberci ogłaszają

XI międzynarodowy konkurs plastyczny
„Z zielnika ducha gór”
dla dzieci i młodzieży w wieku 7-19 lat z Polski, Niemiec i Czech

Termin nadsyłania prac upływa 19 maja 2019 roku

Prace należy przesyłać na adres:
Książnica Karkonoska
ul. Bankowa 27, 58-500 Jelenia Góra

Regulamin (PL)

Regulamin (DE)

Regulamin (CZ)

Po stopách českého génia Járy Cimrmana

20. října v 10.30 jsme se sešli na zastávce na zastávce Kořenov – Motorest, odtud jsme se pěšky vydali po stezce Járy Cimrmana do Příchovic. Po cestě bylo několik tematických zastávek, na kterých pan Jaroslav Kříž informoval o osobě Járy Cimrmana a o jeho významu. Došli jsme až k Muzeu a Majáku Járy Cimrmana v Příchovicích. Navštívili jsme Muzeum Járy Cimrmana, kde jsme našim kolegům z Polska a Německa vysvětlovali význam některých exponátů a vztah Járy Cimrmana k Tanvaldsku a k Jizerským horám. Po prohlídce muzea jsme navštívili i Maják – rozhlednu Járy Cimrmana – dílo architekta Ivana Rajniše.

Poté jsme se přesunuli do restaurace U Čápa v Příchovicích, kde proběhalo pracovní jednání členů skupiny EUREX – Knihovny.

[Žádný překlad pro tento záznam]

14 października 2016 roku odbył się kolejny SPACER LITERACKI. Tym razem bibliotekarze z Polski, Czech i Niemiec poznawali literackie strony Görlitz. Okazało się, że to miasto kryje wiele mrocznych tajemnic. Przepiękna architektura, bogata historia i słoneczna pogoda, to były elementy, które sprawiły, że spędziliśmy wspaniały dzień po drugiej stronie Nysy. Na deser było zwiedzanie Górnołużyckiej Biblioteki Naukowej w Görlitz. Zbiory tej biblioteki zapierają dech w bibliotekarskich piersiach. O bibliotece i jej skarbach opowiadał jej dyrektor  Matthias Wenzel. Tego dnia odbyło się również spotkanie robocze EUREX-Biblioteki.

Protokół ze spotkania

 

[Žádný překlad pro tento záznam]

Konferencja jubileuszowa z okazji 10 lat działalności Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej

20 września 2016 r. w Książnicy Karkonoskiej miała miejsce wielka uroczystość. Świętowaliśmy nie byle co, bo dziesięciolecie powstania Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej.  Goście z  Czech i Niemiec opowiedzieli o stanie digitalizacji i rozwiązaniach lokalnych i systemowych w ich krajach.

Wspólnie z instytucjami, współpracującymi w ramach Cyfrowego Dolnego Śląska z kilkunastu miast, powspominaliśmy początki i rozmawialiśmy o przyszłości.

Od naszych przyjaciół dostaliśmy piękny prezent

Nie mogło obyć się także bez podziękowań i pamiątek dla osób, które wniosły wielki wkład w rozwój biblioteki poprzez wyszukiwanie i przekazywanie cennych materiałów ze swoich zbiorów czy tworzenie nowych treści. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć http://biblioteka.jelenia-gora.pl/19911/10-lat-jbc/ oraz przeglądania biblioteki cyfrowej: http://jbc.jelenia-gora.pl/dlibra.