Konferencja Bibliotekarzy Euroregionu Nysa „Działalność bibliotek poza budynkiem”.

21 października 2024 roku w Lubaniu odbędzie się wyjątkowe dla środowiska bibliotekarzy wydarzenie,

W konferencji wezmą udział bibliotekarze z Polski, Niemiec i Czech oraz zaproszeni goście.

Konferencja dofinansowana jest ze środków Euroregionu Nysa z Funduszu Małych Projektów Program Polska – Saksonia 2021-2027.

Będzie to okazja, by pochwalić się swoją pracą, ciekawymi inicjatywami w zaproponowanym temacie. Konferencja umożliwi wymianę doświadczeń, tych dobrych i tych złych. Pozwoli uniknąć błędów, zaplanować ciekawe działania wokół własnej biblioteki, zdobyć nowych użytkowników.

Grupą docelową są bibliotekarze z Polski i Niemiec z obszaru wsparcia Interreg Polska – Saksonia przy udziale komplementarnym bibliotekarzy z Czech – uczestnicy konferencji – osoby w różnym wieku z przeważnie średnim i wyższym wykształceniem, mieszkańcy miast i wsi. Bibliotekarze i inni zainteresowani użytkownicy Internetu – dostęp online do materiałów pokonferencyjnych.

Program konferencji będzie się składał z wystąpień bibliotekarzy z Polski, Niemiec i Czech. Po wystąpieniach będzie miała miejsce dyskusja i wymiana doświadczeń P2P. Materiały pokonferencyjne, referaty, prezentacje zostaną przetłumaczone na pozostałe 2 języki i udostępnione online z otwartym dostępem na stronach Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej – z możliwością udostępniania na stronach uczestników i partnera. Opublikowane zostaną artykuły pokonferencyjne na polskich, niemieckich, czeskich stronach bibliotek, na branżowych portalach i prasie. Udział bibliotekarzy z Czech wynika z funkcjonowania środowiska na trójstyku i jest niezbędny do zbudowania jego całościowego obrazu w omawianym temacie. Euroregion Nysa leży na obszarze trzech krajów, a biblioteki i ich użytkownicy są wszędzie.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Swoje działania zaprezentują biblioteki z Bogatyni, Jeleniej Góry, Kamiennej Góry, Kowar, Lubania i Zgorzelca, Bischofswerdy, Lobau, Zittau, České Lipy, Liberca, Semily i Turnova.

Konferencja zostanie zorganizowana z uwzględnieniem zasad:

Równości szans i niedyskryminacji

Zasada ta zostanie zachowana poprzez:

• ogólnodostępność materiałów konferencji, opublikowanych w Internecie,
  • równe traktowanie wszystkich uczestników,
  • używanie języka zrozumiałego dla wszystkich,
  • używanie jednakowych zasad dla wszystkich uczestników,
  • czytelną informację,
  • tolerancję na błędy.
  • Równouprawnienia płci

Zasada ta zostanie zrealizowana poprzez:

• używanie języka neutralnego płciowo,
  • niestosowanie kryterium płci podczas naboru,
  • jednakowy podział obowiązków dla wszystkich płci.

Zrównoważonego rozwoju:

Zasada ta zostanie zachowana poprzez:

• korzystanie z transportu zbiorowego dla uczestników konferencji,
  • wykorzystanie naczyń wielorazowych do cateringu,
  • stosowanie druku dwustronnego do materiałów konferencyjnych,
  • prowadzenie rekrutacji elektronicznej,
  • druk materiałów konferencyjnych zgodnych z liczbą uczestników,
  • organizacja konferencji w miejscu, gdzie stosowana jest segregacja śmieci.

Program konferencji

Projekt Działalność bibliotek poza budynkiem. Konferencja bibliotekarzy Euroregionu Nysa jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Małych Projektów Polska – Saksonia 2021-2027″ / „Das Projekt Aktivitäten der Bibliotheken außerhalb des Bibliotheksgebäudes. Konferenz der Bibliothekarinnen und Bibliothekare der Euroregion Neisse wird von den Europäischen Union von den Mitteln der Europäischen Fonds für Regionale Entwicklung im Rahmen des Kleinprojektefonds Polen – Sachsen 2021-2027 mitfinanziert”